Amerikanska marknaden tuggar på

Publicerad 2/4 kl. 10:02

En ny stor lobbyingång under uppbyggnad vid Las Vegas Convention Center gav en passande bakgrund för 2025 års upplaga av World of Concrete, som frodades mitt i en ganska stark nordamerikansk ekonomi, en nyinvigd administration i Washington och ett pågående sökande bland entreprenörer efter sätt att kompensera eller åtminstone klara av branschens minskande utbud av arbetskraft.

Först siffrorna. Enligt mässans arrangörer lockade World of Concrete 2025 knappt 58 000 besökare, en liten minskning från förra året. Mer än 1 520 utställare fanns på plats, en liten ökning jämfört med 2024. Om uppslutningen var upp eller ner verkade göra liten skillnad för utställarna på mässan som alla var mycket nöjda med utfallet.

 

Laddar för framtiden

Intresset för batteri- och elteknik för betongarbete verkar ha vuxit i takt med det växande utbudet av verktygsalternativ, enligt resultaten från DeWalts Power Pulse Survey som släpptes på mässan. Två tredjedelar av byggcheferna och nästan 60 % av de tillfrågade kvalificerade arbetarna säger att fullständig elektrifiering av arbetsplatsen kan vara så lite som två år bort. Andelen tillfrågade som var oroade över elektriska verktygs kraft och hållbarhet minskade från förra årets DeWalt-undersökning, medan betydande siffror förutspår att teknikens produktivitets- och hållbarhetsfördelar kommer att leda till fler affärer och säkrare, mindre fysiskt stressande arbetsplatser.

Man behövde inte leta långt för att hitta exempel på den växande räckvidden för batteri och elkraft. På väg mot DeWalts år gamla POWERSHIFT-plattform var dess 60V MAX 6-3/8 tum (420 mm) kärnborrsats, som företaget säger kan ge en hel dags arbete på två batterier.  Bosch fortsatte på samma sätt sin aggressiva jakt på elverktygsmarknaden och tillkännagav att 2025 kommer att släppas minst 30 nya verktyg baserade på dess 18V-plattform, varav hälften kommer att debutera under första kvartalet. 

Hilti visade också upp flera nya produkter till sin Nuron-batteriplattform, inklusive den nya kärnborren DD 150-U-22 för handhållna och riggmonterade applikationer, och två nya kapsågar: DSH 600-22 ATC, som bara väger 12 kg med två batterier, och DSH 1230,0 kg med en vikt på 12330 kg. Båda sågarna kan skära 120,6 mm med 304,8 mm blad. Martin Goedickemeier, chef för Heavy Diamond Business på Hilti i Liechenstein, visade den uppskalade versionen av den populära vajersågen DSW 5030-CA.

 

Dussintals debuter

World of Concrete var också den första utställningen för Brokk som visade exempel på de tjeckiskt byggda FIRSTGREEN elektriska lastarna och Ecovolve elektriska dumpers från Irland, som båda nu kommer att distribueras av företagets nordamerikanska dotterbolag, Brokk, Inc. Även om det gjorde det till en ganska trång monter, fanns det fortfarande utrymme för Brokk att tillkännage att det även skulle delas med nya hydrauliska betongsaxar, brokkmonterade diamantkapar  och multi- och tankskärare. Eftersom Brokk och Darda båda ägs av Brokk Group passar distributionsstrategin naturligt, enligt Jeff Keeling, Brokk Incs vice vd för försäljning och marknadsföring.

”Vi erbjuder nu det kompletta paketet för rivningsarbete”, säger Keeling, som arbetar med att bygga ett Darda-återförsäljarnätverk i Nordamerika. “FIRSTGREEN- och Ecovolve-produkterna är perfekta komplement. Kunderna kan vara säkra på att de inte bara har kvalitetsmaskiner, utan samma kvalitetskundsupport för alla märken.”

Det inkluderar en annan medlem av Brokk-familjen, Aquajet, som introducerade ett nytt stödsystem utformat för att förbättra kapaciteten och flexibiliteten hos hydrorivningsrobotar i utmanande miljöer. Enligt företaget ger det anpassningsbara systemet mer flexibilitet och justerbara inställningar för en mängd olika vattenbilningsuppdrag, från enkla planarbeten till komplexa applikationer, såsom reparationer av tunnel, bro och dammvägg, och eldfast arbete. På tal om vattenbilning lyfte den amerikanska tillverkaren Jetstream fram Twinplex i TwinForce-serien monterad med en Aquajets AquaCutter. Den svenska tillverkaren av hydrorivningsutrustning, Conjet, lyfte fram sin nyligen patenterade, roterande lans.  Cratos lanserade den nya Danmarksbyggda Ergo Mover och visade förstås minidumprar från Twinca, även de från Danmark. Diamond Products, som ägs av Tyrolit, presenterade de nya Core Prep-fräsarna CPST1415E1, CPS1335G och CPS1320E3.

Svenska tillverkaren Scanreco lanserade sin helt anpassningsbara plattform G6, utrustad med en färgskärm och ”Smart Operator”-koncept. DITEQ, en annan produktfylld utställare, visade upp nya sågar med HYCON Power Drive, den enda specialbyggda hydraulmotorn speciellt designad för handhållna hydrauliska verktyg. Hydraulmotorn och ventilblocket är huvudsakligen utformat runt sågen, snarare än vice versa, och är integrerade som en enda enhet i verktygets kropp, vilket ger möjlighet att hantera upp till 40 bars returtryck. Hycon är som bekant en dansk tillverkare.

”Denna design eliminerar nästan felpunkter och skapar en mer effektiv, pålitlig såg som inte blåser tätningar”, förklarade DITEQs ingenjörschef, Mike Orzechowski. ”Den enda rörliga delen är växelmotorn.”

De tre nya HYCON-produkterna inkluderar 508 mm HCS20-kapsågar och HHS20-handsågar, och 48 cm HPS12-motorsågen, som har en väggrullare för toppen av sågen för att dra nytta av väggen när man skär. Genom att trycka bakåt bakom kroppskanten kan användarna skära 254-635 mm djupt beroende på stångens längd.

Även Jan Byrresen, försäljningschef för HYCON, deltog i mässan.

WORX+ från Australien arrangerade en ganska sprallig debut för sina två nya King Series-slipmaskiner, GK700 och GK850s. Företaget säger att dess futuristiskt utformade maskiner har en 22kW permanentmagnetmotor och sensorer som levererar realtidsfeedback till frekvensen för att finjustera driften, inklusive att minska maskinens effekt till 15kW. Andra funktioner inkluderar ett avancerat hjuldrivningssystem, radiokontroll och ett unikt Split-Chassis Tip-Back System som gör verktygsbyte på ett kick.

I den populära och välbesökta ICS- och Pentruder-montern utomhus visade Doug Gallagher sin nya linje av diamantkärnborrar, utrustade med Diamond Pulse-Tech-teknologi. Pentruder-sektionen i montern visade hela sortimentet av Pentruder-produkter för tung betongskärning och i synnerhet det nya kärnborrsystemet MDU3. Från Pentruder i Sverige deltog Marie Peil, Martin Persson och Björn Engström och avslöjade att MDU3-kärnborrmotorn släpps under våren i Europa och i sommartid i USA.

Som vanligt hade den italienska kross- och sikthinktillverkaren MB Crusher en bra position i utomhusområdet och gjorde en live-demonstration av sina produkter G450, NBL160 och NDF10.

I den stora Husqvarna Construction-montern, väl belägen på uteområdet, fanns en rad nya produkter. PD träffade Karin Falk, VD, Rocco Van Vliet, marknadsdirektör EMAL, och marknadskommunikationschef på Husqvarna Construction i USA, Cate Stratemeier. Några av de nya produkterna som lanserades på WOC var en ny väggsåg, WS8, som kommer att lanseras i Europa och senare även i USA. Detta är en ganska intressant högfrekvensdriven väggsåg med ett plug-in-koncept och mycket lätt att använda. Mer information kommer. En ny kärnborrmotor vid namn DM70 lyftes fram, liksom kraftpaketet PP80. Den nya elektriska kedjesågen K7000 demonstrerades liksom deras golvslipar inklusive en propanversion exklusivt för den amerikanska marknaden. 

I Von Arx monter utomhus lyfte Fredrik Åkermark, Werner Geilenkirchen och Elmar Koster fram det breda utbudet av Von Arx och Impacts utrustning. Sortimentet har breddats dramatiskt under de senaste åren sedan Fredrik Åkermark tog över. En av nyheterna var nya FG2505 och på Bauma i april kommer fyra nya modeller att lanseras. Vilken typ av maskiner är dock ännu en hemlighet.

Ashine Diamond Tools var såklart på WOC också. PD träffade Richard Deng, Adele Wu, Summer Chen och Thalia Yang i deras monter. Richard nämnde att de har tagit fram en ny formula med extra hög klass. Deras nya verktyg gör betongytan bättre och blankare tack vare den naturliga och mekaniska förberedelsen. Detta är mycket bättre än att skapa en polerad yta genom att använda kemikalier. Glans som skapas av kemikalier kan göra att golvet lättare skadas.

På tal om allt betongdamm som håltagning och slipning genererar, har Dustcontrol US utökat sin 600 m3h DC Tromb 600 Longopac-modell med en inbyggd förseparator. Tillsammans med att minska dammuppsamlingssystemets operativa fotavtryck, sa försäljningsrepresentanten Peter Stallsworth att den tillagda funktionen ger upp till åtta gånger filterlivslängden.

 

Kompaktutrustningens växande värld

Större maskiner och redskap är alltid mässuppmärksamma, och World of Concrete gjorde ingen besviken. Ledande var Kubota med lanseringen av tre nya maskiner – den kompakta bandlastaren SVL97-3 på 71 kW med en nominell arbetskapacitet på 1 569 kg; den 11,8 kW U17-5 kompaktgrävmaskinen med nollsvanssväng med en tumfäste svetsad direkt på dopparen; och den kompakta grävmaskinen KX 40-5 på 29,6 kW med ett förbättrat hydraulsystem utnyttjar motorns hästkrafter i sin fulla utsträckning, vilket gör att flödeshastigheten kan ökas för optimal prestanda samtidigt som man använder ett hydrauliskt redskap och använder andra funktioner.

Develon presenterade sin kompakta bandlastare på 84,8 kW DTL35, som introducerades i somras, och minigrävaren DX62R-7 på 42,3 kW. Den senare har en sväng på bara 178 mm över sidan, vilket gör den lämplig för trånga eller överbelastade arbetsplatser.

För att bearbeta allt rivningsmaterial visade RubbleCrusher sin RCJ65 kompakta mobila maskin. Som komplement till sin 36kW Cat-motor och 650x350 mm käftkross, erbjuder RCJ65 en utökad hopfällbar transportör för större produkthögar, vilket ger en genomströmning på upp till 50 ton per timme.

www.worldofconcrete.com

Nyhetsbrev

Det Svenska Demoleringspriset
PDi TV
Prenumerera

Info

×